Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Gynekologická poradna

V ceně všech
produktů je zahrnuto
odborné poradenství.

>

Nejčastější dotazy

Jakou má FemCap antikoncepční spolehlivost? Nemusím se bát otěhotnění?

FemCap je v kombinaci se spermicidním gelem (Contragel Green) nebo přerušovanou souloží vysoce spolehlivou dámskou antikoncepcí. Musíte ho používat pravidelně při každém pohlavním styku. Pak dosáhnete ochrany rovnající se hormonální antikoncepci. Upozornění: Nevjímejte pesar hned po styku, ale nejdříve po 6 hodinách, až všechny spermie uhynou!

 

Jak je FemCap účinný?

V klinických studiích byla při správném použití prokázána účinnost 96%. Účinnost FemCapu se dále zvyšuje s použitím spermicidu např. Contragel Green až na 98%.

 

Jak poznám, že jsem si FemCap nenasadila špatně?

Pečlivě si pročtěte příbalový leták, který s produktem obdržíte, a několikrát si nasazení a vyjímání vyzkoušejte.

Okraje správně zavedeného FemCapu lnou ke stěnám pochvy. Když zatlačíte na střed zavedeného pesaru, lehce se prohne a pod vypouklou částí nahmatáte pevnější čípek. Pokud se Vám pod tlakem prstu celá kupole FemCapu prohne, nesedí pesar dobře na čípku a je potřeba jeho nasazení upravit. Při vyjímání FemCapu byste měla cítit mírný odpor.

Pokud si ani pak nebudete jistá, kontaktujte MUDr. Michaelu Tomanovou na emailu poradna@pesar.cz. Zodpoví Vaše dotazy a pomůže vám vyřešit konkrétní problém.

 

Jak dlouho dopředu mohu pesar FemCap zavést?

FemCap si může zavést na děložní čípek v několikahodinovém předstihu před plánovaným pohlavním stykem. (např. ráno před očekávanou večerní schůzkou). Musí však být nasazen nejméně 15 minut před stykem, protože sexuální vzrušení způsobí zvětšení velikost pochvy a pak nelze pesar správně umístit.

 

Co když ho zapomenu vyndat?

FemCap můžete mít v pochvě bez problémů až 48 hodin. Pokud ho necháte v pochvě déle, riskujete zánět pochvy a močových cest. Nicméně nezapomeňte, že pesar FemCap musíte nechat nasazený ještě alespoň šest hodin po styku, aby nedošlo k nežádoucímu otěhotnění!

 

Můžeme při styku používat zároveň FemCap i kondom?

Ano, můžete. Vzhledem k tomu, že cervikální klobouček FemCap nechrání před virem HIV a některými dalšími pohlavními chorobami, může občas nastat situace, že budete chtít použít pesar zároveň s kondomem. Lze je takto kombinovat, musíte ale přidat dávku lubrikačního gelu, aby se kondom neprotrhl při tření o FemCap.

 

Při styku se FemCap „protáčí“ kolem čípku. Nevadí to?

I při správně zvolené velikosti pesaru FemCap je možný kluzný pohyb kolem čípku, tzv. protáčení. Princip pevného ukotvení tkví v přilnutí krempy pesaru FemCap k poševním klenbám. Doporučujeme tedy následující postup: Po nasazení FemCapu na čípek, zaveďte prst do žlábku kloboučku v zadní klenbě a zatlačte jej co nejhlouběji. Obdobně postupujte v průběhu celého žlábku a současně přitlačte krempu kloboučku k poševní stěně. Když je pesar FemCap takto zaveden, několikrát stáhněte a zase povolte svaly pánevního dna. Můžete si také dřepnout, postavit se a pak se 5-10 min volně pohybovat po bytě. Pohyby svalů pánevního dna vytvoří potřebný podtlak k upevnění FemCapu, pak už by se protáčet neměl. Následně si dřepněte a znovu překontrolujte polohu pesaru.

 

Mohu se s FemCapem koupat?

Ne, se zavedeným pesarem se nesmíte koupat, pouze sprchovat. Mohlo by dojít ke snížení antikoncepční ochrany.

 

Kde je vyroben FemCap?

FemCap je vyroben v Americe a schválen FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) v USA.

 

Z čeho je FemCap vyroben?

FemCap je vyroben z měkkého lékařského nealergického silikonu.

 

Jaké jsou vedlejší účinky FemCapu?

Schválené klinické studie ukazují, že nejsou známy žádné vedlejší nežádoucí účinky při používání FemCapu.

Pouze při nedodržení základních hygienických zásad může dojít k vaginální infekci nebo zánětu močových cest.  Proto je třeba:

  • Udržovat pesar v čistotě
  • Před aplikací a vyjmutím pesaru si řádně umýt ruce
  • Vyndat pesar nejpozději 48 hodin po zavedení

 

Bezpečnost FemCapu v porovnání s hormonální antikoncepcí.

FemCap je pro uživatelky absolutně bezpečný. Je neinvazivní a nečiní žádné změny v jejich fyziologii. FemCap je mnohem bezpečnější a přirozenější než hormonální antikoncepce, která má mnoho nežádoucích účinků ovlivňující zdraví ženy.

 

FemCap v porovnání s kondomem.

Nemusí se zavádět těsně před stykem. FemCap může být vložen do pochvy 15 minut až 40 hodin před stykem. FemCap nepřerušuje spontánnost styku a nesnižuje sexuální potěšení obou partnerů. Žádný z partnerů FemCap při pohlavním styku necítí.

FemCap je vhodný především pro ženy a jejich partnery, kteří jsou alergičtí na latex, z něhož jsou vyráběny kondomy.

 

Jaký je rozdíl mezi FemCapem a Milex Diafragmou?

FemCap se od Milex diafragmy liší v několika ohledech.

  • FemCap poskytuje až 48 hodin nepřetržité ochrany, diafragma musí být vyjmuta po 24 hodinách.
  • Vhodnou velikost FemCapu může ve většině případů určit každá žena sama v závislosti na tom, zda již rodila nebo nerodila. U diafragmy je potřeba, aby vhodnou velikost určil lékař na základě gynekologického vyšetření.
  • Při kombinaci se spermicidem postačí u FemCapu podstatně menši množství, které se aplikuje do žlábku FemCapu. Tím odpadá jeho nepříjemné vytékání.
  • FemCap má poutko pro snadné vyjímání.

 

Je použití FemCapu snadné?

Ano, FemCap je snadno použitelný. Žena se může naučit, jak FemCap vložit i vyjmout a zvládne jeho používání během několika dnů. Chce to však delší trénink než např. u diafragmy. S praxí může být vložení FemCapu stejně snadné jako zavedení tamponu.

 

Může být FemCap použit během menstruace?

Ne, FemCap nelze použít během menstruace. Bránil by přirozenému odtoku menstruační krve.

 

Může se FemCap při styku uvolnit?

FemCap by se při styku neměl uvolnit. FemCap je speciálně navržen tak aby se přizpůsobil anatomii každé ženy.

FemCap je ukotven součinností 3 faktorů: 1. nasazením na čípek, 2. lehkým rozestřením kremp do poševních kleneb a přilnutím k poševním stěnám, 3. mírným podtlakem vzniklým v důsledku přilnutí krempy. Je nasazen volně a nijak čípek ani poševní stěny neutiskuje a nepoškozuje. Správně zvolená velikost a vložení FemCapu zajistí, aby zůstal přisátý na děložním čípku během celého pohlavního styku.

 

Jak dlouho může být FemCap zaveden v těle ženy?

FemCap může zůstat na místě až 48 hodin.

 

Jak FemCap po použití vyčistit?

Po vyjmutí z pochvy FemCap důkladně omyjte vlažnou vodou a antibakteriálním mýdlem. Osušte a uložte do krabičky. Čas od času FemCap pohledem zkontrolujte, případně do něj napusťte vodu, abyste se ujistila, že v něm nevznikla trhlina. Přibližně po dvou letech doporučujeme pesar FemCap vyměnit za nový.

Před prvním použitím můžete FemCap krátce vyvařit (cca 3 min.)

 

Po jaké době by měl být FemCap vyměněn?

Lze používat 1–2 roky v závislosti na četnosti použití.