Chcete vědět, co vše se skrývá pod pojmem ženská ekohygiena? S naším přehledem budete mít hned jasno
Jako žena jistě důvěrně znáte různé značky menstruačních vložek a tampónů. A možná vám zcela nevyhovují nebo vám vadí jejich vliv na zdraví a životní prostředí… V oblasti ženské ekohygieny je přitom docela široká nabídka, aby si vybrala každá. Pomůžeme vám se v této tematice zorientovat.
Detoxikace, kosmetika bez chemie, eko úklid, bio stravování… To jsou jen některé aspekty, s nimiž přijde do kontaktu žena, když chce co nejvíce omezit dopady znečištěného životního prostředí a záplavy chemie na zdraví.
K eko a bio přístupu pak zákonitě patří i jiný přístup k menstruaci a menstruačním pomůckám. Dobrá zpráva pro vás: nemusíte používat bělené vložky a tampony, mnohdy doplněné o príma chemický koktejl látek. Alternativy existují.
Ženské ekologické intimní pomůcky pro období menstruace a intimní hygieny zahrnují menstruační kalíšky, látkové vložky, mořské houby a také jednorázové ekologické vložky a tampony.
Proč používat pomůcky jako menstruační kalíšek, látkové vložky nebo mořské houby místo jednorázových vložek a tampónů?
Důvodů je hned několik.
- Zdravotní. Ekopomůcky neobsahují žádné chemické látky, které se používají u klasických vložek a tamponů. Ty mohou způsobovat zdravotní komplikace, jako jsou alergie a mykózy.
- Ekologické. Jak název napovídá, používáním těchto pomůcek šetříte přírodu, protože kalíšek, látkové vložky i mořské houby se používají opakovaně a nevytváříte tak žádný odpad.
- Ekonomické. Pořizovací cena ekopomůcek je nízká především v porovnání s opakovanými výdaji za jednorázové hygienické potřeby.
Jaké možnosti má ekologicky smýšlející žena při menstruaci?
Jednorázové eko vložky, eko tampóny - přechod pro váhavé
Pokud si nejste jistá, že zvládnete nějakou velkou alternativu, zpočátku můžete zvolit ekologické varianty běžných vložek a tampónů. Jsou vyrobeny z přírodních a plně rozložitelných materiálů, často v biokvalitě. Neobsahují plastové součásti, ani nejsou běleny chlórem. Dají se sehnat v různých e-shopech, ale dnes už i v některých drogeriích, třeba dm.
Menstruační kalíšek
Kalíšek je pomůcka z lékařského silikonu, která se zavádí do pochvy podobně jako tampón. V pochvě se rozevře, přilne k poševním stěnám a zachytává menstruační krev, která do něj stéká. Vyprazdňuje se podle síly menstruace: při silnějších dnech se mění po asi třech hodinách, ale většině žen stačí ráno zavést a večer vyjmout. Kalíšek se používá i v noci, při cestování i při sportu.
Výhody kalíšku:
- lékařský silikon nezpůsobuje žádné alergické reakce
- je vhodný pro ženy s citlivou pokožkou
- je vhodný pro ty, které trpí častými mykózami
- je vhodný i při silnější menstruaci
- můžete s ním plavat, sportovat, kempovat
- je maximálně diskrétní
- doba používání je až 7 let
Látkové vložky
Je to možnost pro ženy, kterým nesedí menstruační kalíšek nebo si nerady něco zavádějí do pochvy, a přesto chtějí žít více ekologicky.
Možná to někomu bude připadat jako krok do minulosti, ale používání a údržba vložek jsou velmi snadné. A hlavně, dnes již nepereme v ruce, ale máme automatické pračky!
Látkové vložky se vyrábějí z podobných přírodních materiálů jako látkové pleny, certifikovaných a testovaných pro miminka.
Vždy je obsažena:
1. Savá a zároveň dotyková vrstva – většinou se jedná o kojenecký plyš nebo bambusový beránek
2. Nepropustná, ale prodyšná vrstva (PUL a fleece)
Druhy látkových vložek:
1. Intimky – malá tenká vložka pro dny slabší menstruace nebo jako doplněk ke kalíšku
a) propustné – ochrana prádla
b) nepropustné – začátek a konec menstruace
2. Denní vložky – středně velká vložka pro běžnou menstruaci
a) propustné
b) nepropustné
3. Noční vložky – velká a dlouhá vložka pro silnou menstruaci, zajišťuje ochranu především v noci, dá se použít i v období šestinedělí nebo pro slabší inkontinenci
Ptáte se, kolik vložek pořídit do začátku? Záleží na délce a síle menstruace, na tom, jak často perete, zda používáte jen vložky nebo i kalíšek. Průměrně lze říci, že denně spotřebujete přibližně kolem 5 kusů vložek, celkem tedy budete potřebovat cca 20-25 kusů.
Mořská houba
Mořské houby tvoří ekologickou alternativu k jednorázovým tampónům. Vydrží 6 měsíců až 1 rok, dobře se snesou s vaší pokožkou a dokonce ji čistí a dezinfikují. Obsahují totiž minerální látky, které působí blahodárně na poševní mikroflóru.
Zajímá vás víc? Přečtěte si náš dřívější článek.
Pěnové tampóny
Jemné houbičky se zavádějí do pochvy jako tampóny. Jen na rozdíl od nich jsou měkké, nedře vás šňůrka. Přizpůsobí se vaší anatomii a samozřejmě neobsahují žádné chemické přísady. Využijete je při sportování, v bazénu i sauně. A ještě jedna výhoda - můžete se s nimi i milovat.
Menstruační kalhotky
Jedná se o kalhotky opatřené nepropustnou, případně savou vrstvou. Některé mají za úkol jen chránit prádlo při protečení nebo zajišťují větší diskrétnost, ale existují i značky, jež slouží jako plnohodnotná menstruační pomůcka. Na našem trhu je to zatím stále relativně méně známá věc, ale své uživatelky si jistě najde.
Zdroj obrázku: www.meracus.cz
Volná menstruace
Varianta pro odvážné ženy, které chtějí naslouchat svému tělu. Vychází z toho, že se můžete naučit sama ovládat, kdy uvolníte děložní čípek, a tedy, kdy a kde odteče vaše menstruační krev. Když to dokážete, nebudete potřebovat žádné menstruační pomůcky, nebo jen pro jištění. Zdá se vám to jako legenda z říše pohádek? Jsou ženy, které tuto metodu úspěšně praktikují. Hlavní je, seznámit se se svým tělem, poznat jednotlivé fáze svého menstruačního cyklu a přistupovat k menstruaci jako k přirozenému a vítanému projevu svého ženství.
Eko a bio ale nemusí být jen menstruační hygiena. Kdo to bere vážně, přidá např. bambusové zubní kartáčky nebo látkové, pratelné odličovací tampónky. Zkrátka, možností je nespočet a je fajn, že to není jen nějaké zahraniční sci-fi, ale vše už se dá krásně sehnat i u nás. Tak co, vyberete si?