Druhy nehormonální antikoncepce – výhody a nevýhody

Dnešní doba je úžasná v tom, že máme téměř v každém oboru spoustu možností. Můžete si vybrat, jestli zajdete na nákup do supermarketu nebo do bioobchodu. Jestli zvolíte cestu klasické medicíny nebo přírodního lékařství. Stejně tak je pestrou oblastí antikoncepce. Je zajímavé, že i přes tuto škálu variant, ještě stále většina žen v plodném věku věří nejvíce hormonální antikoncepci. Je to naší pohodlností nebo opravdu nejsou informace až tak známé a běžně dostupné? Tento článek má za cíl, seznámit vás s nehormonálními metodami antikoncepce a představit jejich klady a zápory. Najdete si tu svou?

druhycb

Většina nehormonálních metod má obvykle tu výhodu že, na rozdíl od hormonálních nemá žádné vedlejší negativní účinky. Není tomu však u všech a proto jsme sepsaly přehledný seznam, který ukáže, na co si dát pozor při výběru nehormonální antikoncepční metody.

 

Kondom Pánský

Když se řekne antikoncepce, určitě si mnozí z nás vybaví právě plátíčko pilulek. Ale když se zeptáte na ochranu před početím, vybaví se nám nejspíš kondom. Kondom (prezervativ) je jednorázovou bariérovou antikoncepcí. Při pohlavním styku vytváří mechanickou překážku, která brání spermiím vstupu do ženské dělohy a znemožňuje otěhotnění.

index

Výhody

+ žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví
+ chrání před pohlavně přenosnými chorobami

Nevýhody

- riziko selhání při špatné manipulaci
- manipulace s kondomem těsně před stykem (může narušit intimní chvíli)
- vysoká cena při častém použití
- možná alergie na latex

 

Kondom Dámský

Méně známou variantou je dámský kondom, který je vyroben z polyuretanu. Jedná se také o bariérovou antikoncepci, takže princip ochrany je stejný jako u pánského kondomu. Dámský kondom si zavádí žena do pochvy před stykem, kde mechanicky brání průniku spermií do dělohy.

index

Výhody

+ žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví
+ chrání před pohlavně přenosnými chorobami
+ možnost zavedení i několik hodin před stykem (neruší intimní chvíli)

Nevýhody

- riziko selhání při špatné manipulaci
- zavedený kondom vyčnívá neesteticky ven z pochvy
- vysoká cena při častém použití

 

Pesar neboli Diafragma

Jako druhá nejznámější a možná nejpoužívanější metoda antikoncepce pro ženy je určitě pesar, jinak také známý jako diafragma. Antikoncepční pesar je bariérová pomůcka bránící spermiím v průniku z pochvy do dělohy. V současné době jsou u nás dostupné pesary Caya diafragma,  která se varábí pouze v jedné velikosti a Singa diafragma, která se vyrábí v sedmi různých velikostech. Pesary se stávají čím dál více oblíbenějšími především u mladší populace, pro kterou jsou důležité zdravotní, ekonomické i ekologické důvody při výběru antikoncepce.

Caya a gel

Výhody

+ žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví
+ možnost opakovaného použití po dobu 1-2 let
+ nízká cena vzhledem k délce a četnosti použití

Nevýhody

- riziko selhání při špatné manipulaci s pesarem
- nechrání před pohlavně přenosnými chorobami
- pro účinnou ochranu je nutno používat v kombinaci s antikoncepčním gelem

 

Antikoncepční gely

Tato forma antikoncepce je založená na bází „hubení“ spermií. Většina gelů má okamžitý nástup antikoncepčního účinku po aplikaci do pochvy. I zde existují možnosti. Gely se vyrábějí buď s použitím chemických látek jako jsou nonoxynol-9 a benzalkonium chlorid (Pharmatex) nebo na čistě přírodní (Contragel Green nebo Caya diafragma gel). Ty je však doporučeno bezpečně používat jen v kombinaci s bariérovou antikoncepcí jako jsou kondomy nebo pesary.

gely

Výhody

+ poměrně jednoduché použití
+ přijatelná cena

 Nevýhody

- nechrání před pohlavně přenosnými chorobami
- může způsobovat přecitlivělost vaginální sliznice a alergie
- nižší antikoncepční spolehlivost

 

Nehormonální nitroděložní tělísko (IUD)

Pokud se rozhodnete vysadit hormonální antikoncepci a nechcete se vůbec možnostmi ochrany proti otěhotnění zabývat, nejspíš vám gynekolog představí další oblíbenou formu antikoncepce - nehormonální nitroděložní tělísko. Nitroděložní tělísko se často podobá písmenu T. Vyrábí se z plastu a je doplněno kovovým drátkem (měď, stříbro, zlato). Uvolňovaný kov má toxický vliv na spermie a v podstatě spermie zlikviduje. Tělísko do ženiny dělohy zavádí gynekolog obvykle na dobu 3 - 5 let.

tělísko

Výhody

+ nemožnost opomenout použít antikoncepci nebo udělat jinou chybu v používání
+ vysoká spolehlivost
+ nízká cena vzhledem k délce působení

 Nevýhody

- možnost mimoděložního těhotenství
- riziko opakovaných pánevních zánětů
- vysoká pravděpodobnost delšího a silnější menstruační krvácení
- nevhodné pro ženy, které ještě nerodily
- nutná jednorázová vyšší investice

 

Symtotermální přirozená metoda plánování rodičovství (STM)

Pokud skutečně toužíte zjistit, jak vaše tělo funguje, jak se během měsíce cítíte a proč tomu tak je, určitě se k vám dostanou informace o Symptotermální metodě přirozeného plánování rodičovství (STM PPR). Tato vědecká metoda antikoncepce je založená na sledování tělesných symptomů. Během měsíce sledujete změnu děložního hlenu, tvar děložního čípku a po určitou dobu si měříte také bazální teplotu, kterou si zapisujete. Pro úplnou přesnost je nutné, pořídit si bazální teploměr se dvěma desetinnými čísly. Během plodných dnů je nutné metodu kombinovat s bariérovými metodami antikoncepce (kondom, pesar) nebo prostě sexuálně abstinovat.

STM

Výhody

+ žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví
+ cena (metody zcela zdarma, kromě investice do bazálního teploměru)

Nevýhody

- žena si musí měřit teplotu v určitých dnech cyklu přibližně ve stejnou dobu
- v ovulační fázi není možné praktikovat pohlavní styk, nutnost použít jiné antikoncepční metody

 

Mini počítače - chytré bazální teploměry

Pokud si na zaznamenávání symptomů úplně nevěříte nebo máte k tomu jiné důvody, ale přesto byste rády znaly své plodné dny i zde existuje řešení. Mohou jimi být přístroje (např. Lady-Comp), které vám změří teplotu a samy vyhodnotí plodné a neplodné období, tedy kdy můžete otěhotnět a kdy je to vyloučené. Během plodných dnů je nutné používat s bariérovými metodami antikoncepce (kondom, pesar) nebo se zdržet pohlavního styku.

natur comp

Výhody

+ žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví
+ poměrně jednoduché použití

Nevýhody

- vysoká pořizovací cena
- žena si musí měřit teplotu pomocí přístroje každý den ráno přibližně ve stejnou dobu
- v ovulační fázi není možné praktikovat pohlavní styk, nutnost použít jiné antikoncepční metody

 

Kojení a přerušovaný styk není možné zařadit mezi uznávané antikoncepční metody, protože jsou vysoce nespolehlivé. Některým ženám fungovat mohou, ovšem hraje zde velkou roli zodpovědnost partnera.

 

první obr

Zodpovědnost a komunikace mezi partnery by měla výběru antikoncepční metody předcházet. Jedná  se přeci o společnou plodnost obou partnerů a tak bychom k antikoncepci měli přistupovat spolu. Věříme, že nyní máte jasnější představu o pestrosti nehormonálních metod antikoncepce a také větší jistotu, kterou vybrat. Oblast antikoncepce se stále vyvíjí a co bylo kdysi velké tabu, je dnes už naštěstí častější téma i mezi partnery. Dobrou zprávou je, že dnešní doba poskytuje řadu možností a zdrojů, jak získat kvalitní a relevantní informace. Hledejte, ptejte se (nejen) gynekologů a nenechte se odradit. Ohledně poradenství pesarů se můžete obrátit do naší online poradny.